Troia Ador otel; ailenizle huzurlu zamanların Çanakkale'deki adresi.
Telefon+90 286 222 03 00
Anasayfa » Gezelim/Görelim » Festival ve Etkinlikler
Geleneksel Festival / Etkinlikler
18 Mart Şehitleri Anma Günü
Çanakkale'de her 18 Mart haftası, Çanakkale Deniz Zaferi olarak, değişik etkinliklerle kutlanmaktadır. Etkinliklere, Çimenlik Kalesi, Kordon, Cumhuriyet Meydanı, şehitlikler gibi mekanlar evsahipliği yapmaktadır. Resmi törenlerin yanında, gemilerin resmi geçidi ve gösteri uçaklarının uçuşları, Türkiye'nin her bölgesinden gelen binlerce ziyaretçinin ilgiyle izlediği görsel şölenlere dönüşmektedir.
 
Şafak Ayini
24-25 Nisan günü Çanakkale'de Anzak Günü'dür. Çanakkale Savaşları'nda Türklere karşı savaşan Anzakların torunları günümüzde oluşan barış ortamında 25 Nisan gününün sabahında Gelibolu Yarımadası'ndaki Anzak Koyu'nda yapılan Şafak Ayini için, Çanakkale'ye gelerek geceyi Anzak koyunda geçirmekte ve sabah şafak vakti kayıpları için ayin düzenlemektedirler.
 
Troia Festivali
Çanakkale halkının her yıl coşkuyla kutlayarak destek verdiği Troia Festivali, ilk kez 1963 yılında, kentin duyarlı insanlarının girişimleriyle başlatılmıştır. Festivalin adı, 1992 yılında ''Uluslararası Troia Festivali'' olarak değiştirilmiştir. Uluslararası olan festival, müzik, tiyatro, söyleşi, sergi gibi etkinlikleri kapsayan zengin bir programla her yıl 10 Ağustos'ta başlayarak bir hafta sürmektedir. Başta Halk Bahçesi olmak üzere, tüm kent festival alanı olarak kullanılmaktadır. Festival kapsamında, 2002 yılından bu yana ''Homeros Bilim Kültür ve Sanat Ödülü'' verilmektedir.
 
AYVACIK
Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali
Ayvacık Belediyesi tarafından her yıl Temmuzun üçüncü,Ağustos'un birinci haftasında düzenlenmektedir.
 
Apollon Smintheon Şenliği
Gülpınar Belediyesi tarafından her yıl 1-15 Ağustos tarihleri arasında düzenlenmektedir.                                                                       
 
Zeus Kültür ve Sanat Festivali
Küçükkuyu Belediyesi tarafından her yıl 15-17 Ağustos tarihleri arasında düzenlenmektedir.
 
Assos Gösteri Sanatları Festivali
Assos Vakfı tarafından her yıl ekimin ilk haftasında gerçekleştirilmektedir.
 
BAYRAMİÇ
Hıdrellez
Bayramiç'in bazı yörelerinde hıdrellez günü Menderes çayının şifalı aktığına inanıldığından çaydan su doldurulur. Bugüne özgü olarak yöre halkı, piknik alanlarında, simit lokumu adı verilen nohutla mayalanmış ekmek ve oğlak çevirme ile kutlama yaparlar.
 
Köy Hayırları
Bahar aylarında Çanakkale'nin birçok yöresinde olduğu gibi Bayramiç ve köylerinde de hayırlar yapılmaktadır.
 
Troia Festivali Güzellik Yarışması
Homeros'un ''İliada'' adlı destanında aktardığı güzellik yarışmasını yaşatmak amacıyla Bayramiç, Ayazma'da her yıl şenlikler düzenlenip, güzellik yarışması yapılmaktadır.
 
İda (Kazdağı) Kültür Ve Sanat Etkinlikleri
Her yıl ağustos ayında konserler, halk oyunları gösterileri, tiyatro, söyleşi ve çeşitli yarışmalar düzenlenmektedir.
 
Bayramiç Tohum Takas Şenliği
Ülkenin dört bir yanından yerel ürünlerin doğal yöntemlerle üretilmesini ve tohumların korunmasını destekleyen katılımcılar bir araya gelmektedir.                                                                   
 
BİGA
Biga Uluslararası Okçuluk Festivali
Okçuluk Festivali, geleneksel okçuluğun unutulmaması için düzenlenen sportif bir etkinliktir. Festival yürüyüşünde, at üzerinde kılıçla karpuz kesme, kırbaç, at binme, ok atışı ve cirit gösterileri gerçekleştirilmektedir.
 
Biga Yaz ve Güz Panayırları
Her yıl haziran ayında yaz panayırı, eylül ayında güz panayırı olmak üzere iki panayır kurulur. Bütün köylerden panayır nedeniyle Biga'ya inen yöre halkı ekonomik ve görsel bir canlılık yaşanmasını sağlarlar.
 
BOZCAADA
Bozcaada Lezzet Rüzgarları Yerel Tatlar Festivali
Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği ( BOZTİD ) tarafından Haziran'ın ilk haftasında düzenlenmekte ve iki gün sürmektedir.
 
Ayazma Panayırı
Her yıl 26 Temmuz tarihinde Bozcaada'da Azize Paraskevi'ye adanmış ve Aya Paraskevi Manastırı'nda Ayazma Panayırı kutlanmaktadır.
 
Yelken Yarışları
Bozcaada, her yıl Temmuz ayı'nın ikinci haftasonunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı açık deniz yat yarışlarının ikinci etabına ev sahipliği yapmaktadır.
 
Ozanın Günü Etkinliği
Bozcaada Derneği tarafından düzenlenen ''Ozanın Günü'' etkinliğinde, Bozcaada kalesinde şiir şöleni düzenlenip, 1 temmuz sabahı gün doğumunda, Troia'nın karşısındaki kıyıda, Homeros'un İliada ve Odisea'sından çeşitli dillerde bölümler okunur.
 
Bozcaada Kültür, Sanat ve Bağbozumu Festivali
Ağustos ayının üçüncü haftası gerçekleştirilir. Üzüm hasadının başladığı bu aylarda adalılar tüm yılın emeğinin karşılığını almanın çoşkusunu festivalle kutlamaktadırlar.
 
ÇAN
Doğa Yürüşü
Çan ilçesi,Terzialan Dağcılık Kulübü ve Terzialan Belediyesi'nin işbirliğinde her yıl mayıs ayında Kocaçınarlar bölgesine geniş katılımlı bir doğa yürüyüşü yapılmaktadır. Profesyonel sporcular ve halkın katıldığı yürüyüşün takiben Kocaçınarlar'da kültür, sanat etkinlikleri düzenlenmekte ve katılımcılara yerel tatlardan bulgur pilavı ve ayran ikram edilmektedir.
 
Hayvan ve Emtia Panayırı
Çan Belediyesi'nce her yıl Eylül ayının ilk haftasında üç gün süren bir panayır düzenlenmektedir. Panayır, ilçeye ekonomik ve görsel hareketlilik getirmekte, köylerden ve dışarıdan gelen misafirlerle renklenmektedir.
 
ECEABAT
Domates Festivali
Eceabat Belediyesi tarafından, her yıl 15 Ağustos haftasında Domates Festivali düzenlenmekte olup festival kapsamında çeşitli kültürel etkinlikler yapılmaktadır.
 
EZİNE
Kültür ve Zeytin Festivali
Geyikli Belediyesi heryıl ağustos ayının ilk haftasında dört gün süren, çeşitli kültür sanat sunumlarının olduğu bir festival düzenlemektedir.
 
GELİBOLU
Türklerin Anadolu'dan Rumeliye Geçişi Şenlikleri
Bolayır Belediyesi tarafından her yıl haziran ayının ilk haftasında gerçekleştirilen şenlikte çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.
 
Sardalya Festivali
Gelenekselleşen ve her yıl Temmuz ayında birçok ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen festivalde sardalya kebabı yapılarak dağıtılmakta ve çeşitli kültür sanat etkinlikleri düzenlenmektedir.
 
GÖKÇEADA
Paskalya
İlkbahardaki Paskalya kutlamaları, pazar günü merkez kilisede yapılmakta ve daha sonra kilise bahçesinde veya evlerde zengin sofralar hazırlanarak öğle yemeği yenilmektedir.
 
Gökçeada Film Festivali
1998 yılında başlatılan ve her yıl Ağustos ayının son haftasında, bir hafta süren Gökçeada Film Festivali adada gerçekleştirilen en kapsamlı etkinlik özelliğini taşımaktadır.
 
Meryem Ana Panayırı (Panagia Panayırı)
Gökçeada'da her yıl 14-16 Ağustos tarihlerinde düzenlenen Meryem Ana Panayırı, adanın en kalabalık olduğu dönemdir. Tepeköy'de, 15 Ağustos'ta köyün meydanına kazanlar kurulmakta, yemek, tatlı, şarap dağıtılmakta ve adeta bir açık hava sofrasına toplu halde oturulmaktadır.
 
Gökçeada Naish Open Cup
Rüzgar sörfü ve Kite sörfün en önemli isimlerinden Robbie Naish adına 2008 den bu yana her yıl düzenlenmektedir.
 
LAPSEKİ     
Hıdrellez
Hıdrellez Şenlikleri, 6 Mayısı takip eden ilk Pazar günü yapılmaktadır. Şenlikler, üç taşlarda topluca yapıldığından, Üçtaşlar olarak da adlandırılmaktadır. Hıdrellezden bir akşam önce, büyük bir ateş yakılarak üzerinden atlanmaktadır.
 
Türklerin Rumeliye Geçişi
Çardak Belediyesi ve yerel kurumların katılımlarıyla, her yıl 5-6 Haziran tarihlerinde Türklerin Rumeliye Geçişi, çeşitli kültür sanat etkinlikleriyle kutlanmaktadır.
 
Kiraz Festivali
Kiraz hasat döneminde, en iyi kirazın seçildiği, genç kızlar arasında kiraz güzeli yarışması ve yelken yarışlarının düzenlendiği festivalde, konser ve söyleşiler de yapılmaktadır.
 
Plaj Voleybolu
Dalyan plajında her yıl yerel Haziran ayının sonlarında düzenlenen plaj voleybolu gelenekselleşen etkinliklerden birisidir.Turnuvaya milli ve uluslararası sporcular  katılmaktadır.                                                    
 
Şeftali Kültür Sanat Etkinlikleri
Umurbey Belediyesi tarafından her yıl Ağustos ayının son haftasında Şeftali Kültür Sanat Etkinlikleri düzenlenmektedir.
 
Güz Panayırı
Lapseki Belediyesince her yıl Eylül ayında düzenlenen Güz Panayırı çeşitli kültür sanat etkinliklerine evsahipliği yapmaktadır.
 
Yağlı Güreşler
Türkiye'nin Kırkpınar'dan sonra en büyük çaplı yağlı güreşleri, Lapseki'ye bağlı Çardak beldesinde Ağustos ayının sonunda düzenlenmektedir.
 
YENİCE
Hıdrellez
Yenice'nin Yörük köylerinde Hıdırellez kültürü gelişmiş olup her yıl kutlanmaktadır.
 
Geleneksel Kazdağı Doğa Yürüyüşü ve Şenlikleri
Haziran ayının ilk haftasında gerçekleştirilen etkinlik belirlenen parkurda yürüyüş, çeşitli sergiler ve konser gibi etkinlikleri kapsamaktadır.          
 
Geleneksel Issız Cuma Hayrı
Her yıl Eylül ayının ilk cuma günü düzenlenen Geleneksel Issız Cuma Hayrı'nda, çiftçiler arasında yapılan yarışmalarda en iyilere çeşitli ödüller verilmektedir.
 
Ekoturizm
Bitki Çeşitliliği:Kazdağı, jeolojik yapısı, iklim çeşitliliği ile Önemli Bitki Alanı (ÖBA) olarak belirlenmiştir. Kazdağı'nda yaklaşık sekizyüz takson ve yirmidokuzu yalnızca bu dağa özgü olmak üzere, ülke çapında endemik ve nadir yetmişyedi bitki türü yer almaktadır.
Yenice Ormanları: Çanakkale'nin Yenice ilçesi özellikle sahip olduğu ormanlar ile turizm açısından çok değerli kaynaklara sahiptir. Endemik Kazdağı Göknarı (Abies egui-trojani) ve nadir bulunan türler bakımından da dikkat çekicidir. Kazdağı Göknarı, adını Troia Antik kentinden almakta ve bu türe sadece Kazdağları'nda rastlanmaktadır. Yenice, trekking, termal turizm, doğa sporları, kuş gözlemciliği, ekoturizm olanakları bakımından eşsiz cazibe merkezidir.
Bozcaada'da turizmin gelişiminde, doğayı tahrip etmeden yerel halkın kültürüne saygılı ve yerel halka katkı sağlamayı hedefleyen ekoturizm anlayışı, en iyi seçenek olarak değerlendirilmektedir.
 
Organik Tarım Adası
Geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen Gökçeada Organik Tarım Projesi ile bağcılık, zeytincilik ve arıcılık gibi tarıma dayalı üretimle geçimini sağlayan küçük üreticilerin organik tarıma yönlendirilmesiyle adada ekonomik yaşam farklı alternatiflerle renklenmeye başlamıştır. Gökçeada, İtalya'da oluşturulan ve sakin şehir anlamına gelen ''cittaslow'' ağı kapsamına dahil olarak 2011 yılı Haziran ayında almış olduğu Cittaslow ünvanı ile dünyanın ilk ve tek ''Cittaslow adası'' olmuştur.

 
yukari